Mīti, kas traucē Latvijas startup attīstību

Submitted by latban.aivis.pavlovs on Fri, 01/20/2017 - 10:05

Biedrība LatBANkopš 2014. gada pavasara katru mēnesi organizē Investīciju sesijas, kur investori, biznesa eņģeļi satiekas ar jaunajiem uzņēmējiem. Trīs gadu laikā mūsu biedriem piedāvāto projektu skaits pārsniedz 450, bet Investīciju sesijās prezentēti 170 spēcīgākie projekti. Rezultāts ir 23 investīcijas - reāli privāto investoru ieguldījumi apmēram divu miljonu eiro apmērā dažāda veida jaunos biznesa projektos.

Veidojot biznesa eņģeļu kustību, esam identificējuši vairākus būtiskus un bīstamus šķēršļus, kas ir klātesoši Latvijas startup vidē un kavē tās attīstību.

Pirmkārt, Latvijā ir ierasts domāt, ka jauno projektu, startup uzņēmumu, nākamo mūsu valsts Skype, Facebook vai Apple tā saucamo veiksmes stāstu sākums ir brīdis, kad projekts saņēmis investīcijas. Jāsaka, ka tas ir aplams redzējums un bīstams virziens, kas var nolemt projektu neveiksmei. Neapšaubāmi, investīcijas ir apliecinājums projekta potenciālam un kvalitātei, bet ne veiksmes garantija. Pasaules statistika liecina, ka vairāk nekā 90 % investoru atbalstīto projektu neizdodas - labas idejas līdz ar vērienīgiem ieguldījumiem aiziet nebūtībā.

Otrs izplatīts mīts ir inovāciju izšķirošā nozīme, lai projekts izdotos. Pārdzīvojam, ka Latvija inovāciju ziņā ir ES sarakstu beigu galā, un publiskajā telpā parādās dažādas visai nekonkrētas un bieži ar realitāti nesavienojamas idejas, kā veicināt jaunradi un izgudrojumus. Diemžēl inovācijas inovāciju dēļ nevienu jaunu projektu nav pārvērtušas lokāla vai plašāka mēroga veiksmes stāstā.

Tas ir aplams fokuss un nepareizie orientieri, kas agrāk vai vēlāk veicinās startup burbuļa plīšanu. Redzam, ka pasaulē tas jau notiek, jo pēdējā gada laikā aptuveni uz pusi samazinās investīciju apjoms jaunajiem projektiem - investori izvēlas savus līdzekļus ieguldīt citur, piemēram, nekustamajā īpašumā vai projektos ar drošāku peļņas garantiju. Arī Latvijas investoriem tā saucamais rozā briļļu periods ir beidzies un optimisms ir samazinājies.

Veids, kā risināt problēmas, lai Latvijas startup kustība virzās uz priekšu, ir fokusa maiņa valsts līmenī, par prioritāti izvirzot biznesu. Nevis inovācijas vai izgudrojumus, bet biznesu ar mērķi pelnīt. Ja pirmajā vietā būs bizness, tam sekos arī inovācijas un investīcijas. Iespējams, sākumā tās būs mazas, bet noteikti pielietojamas inovācijas ar pastāvīgu pieprasījumu tirgū. Vai tie būs IKT un tehnoloģiju projekti? Iespējams, jo tehnoloģiju klātesamība tikai palielinās. Bet tam nevajadzētu būt pašmērķim. Tikpat labi tie var būt pilnīgi citu nozaru projekti, piemēram, kosmētikas ražošana vai medicīnas ierīces.

Jo vienīgais veids, kā jaunajam projektam saņemt investīcijas attīstībai, ir orientācija biznesa virzienā, tālejoši mērķi un komanda, kas spēj šo orientieri saglabāt. Investoru prasības jaunajiem projektiem aizvien pieaugs un investīcijas saņems gudrākās projektu komandas ar pareizo attieksmi un motivāciju.

Par LatBAN

Biedrības Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīklsmērķis ir paplašināt un attīstīt investoru tīklu Latvijā un atbalstīt jaunus un perspektīvus projektus. Biznesa eņģelis ir investors, kurš ir guvis pieredzi uzņēmējdarbībā un investē savus privātos līdzekļus biznesa projektos. Viņš ir nozīmīgs atbalsts jaunajiem uzņēmumiem ar strauju izaugsmes potenciālu to agrīnā attīstības stadijā un dod iespēju atrast projektam īsāko ceļu uz peļņu.

 

LatBAN aktivitātes

In the current situation, of course, investors have become more cautious, but life does not stop...
Private investors or so-called business angels in five years have invested EUR 10.85 mln in Latvia's...
SEB Innovation centre, Savanoriu pr. 1, Vilnius 18.00-21.00 9th October Lithuanian Business Angel...
Mon 7th Oct 15:00 - 20:00 OP, Gebhardinaukio 1, Helsinki FiBAN Pitch Finland is the leading...
Wed 16th Oct 10:00 - 16:00 FiBAN Academy is a training program, which gives you a deeper insight on...
In Startup Safari Riga LatBAN will give a lecture. Anyone who thinking of do LatBAN is the right...
20.-22. septembris This hackathon's goal is to generate innovative business ideas within 48 hours...
Thu 12th Sep 11:30 - 17:00 Class Room, Maria 01, Maria 01, Lapinlahdenkatu 16, 00100 Helsinki. map...
Welcome You to LatBAN Investing session in 30ty August , 4pm o' clock, in iNOVUSS festival...
Welcome You to LatBAN Investing session in 28th February , 17.00 o' clock, in SEB Inovation center...

Nozares jaunumi

Aerones has raised $1.6M in seed funding to develop a ground-based robotics system for wind turbine...
Estonian startup woola wins TechChill 2020 pitch competition and receives the main prize. The lucky...
We organize annual business conferences that inspire leaders towards better leadership. And we’ve...
RIGA COMM is an annual IT and business event for entrepreneurs of service and manufacturing fields...
Join us in Oslo on September 23-27, 2019 to network and highlight sustainable solutions. #oiw2019...