Mīti, kas traucē Latvijas startup attīstību

Pievienots latban.aivis.pavlovs Pie, 01/20/2017 - 10:05

Biedrība LatBANkopš 2014. gada pavasara katru mēnesi organizē Investīciju sesijas, kur investori, biznesa eņģeļi satiekas ar jaunajiem uzņēmējiem. Trīs gadu laikā mūsu biedriem piedāvāto projektu skaits pārsniedz 450, bet Investīciju sesijās prezentēti 170 spēcīgākie projekti. Rezultāts ir 23 investīcijas - reāli privāto investoru ieguldījumi apmēram divu miljonu eiro apmērā dažāda veida jaunos biznesa projektos.

Veidojot biznesa eņģeļu kustību, esam identificējuši vairākus būtiskus un bīstamus šķēršļus, kas ir klātesoši Latvijas startup vidē un kavē tās attīstību.

Pirmkārt, Latvijā ir ierasts domāt, ka jauno projektu, startup uzņēmumu, nākamo mūsu valsts Skype, Facebook vai Apple tā saucamo veiksmes stāstu sākums ir brīdis, kad projekts saņēmis investīcijas. Jāsaka, ka tas ir aplams redzējums un bīstams virziens, kas var nolemt projektu neveiksmei. Neapšaubāmi, investīcijas ir apliecinājums projekta potenciālam un kvalitātei, bet ne veiksmes garantija. Pasaules statistika liecina, ka vairāk nekā 90 % investoru atbalstīto projektu neizdodas - labas idejas līdz ar vērienīgiem ieguldījumiem aiziet nebūtībā.

Otrs izplatīts mīts ir inovāciju izšķirošā nozīme, lai projekts izdotos. Pārdzīvojam, ka Latvija inovāciju ziņā ir ES sarakstu beigu galā, un publiskajā telpā parādās dažādas visai nekonkrētas un bieži ar realitāti nesavienojamas idejas, kā veicināt jaunradi un izgudrojumus. Diemžēl inovācijas inovāciju dēļ nevienu jaunu projektu nav pārvērtušas lokāla vai plašāka mēroga veiksmes stāstā.

Tas ir aplams fokuss un nepareizie orientieri, kas agrāk vai vēlāk veicinās startup burbuļa plīšanu. Redzam, ka pasaulē tas jau notiek, jo pēdējā gada laikā aptuveni uz pusi samazinās investīciju apjoms jaunajiem projektiem - investori izvēlas savus līdzekļus ieguldīt citur, piemēram, nekustamajā īpašumā vai projektos ar drošāku peļņas garantiju. Arī Latvijas investoriem tā saucamais rozā briļļu periods ir beidzies un optimisms ir samazinājies.

Veids, kā risināt problēmas, lai Latvijas startup kustība virzās uz priekšu, ir fokusa maiņa valsts līmenī, par prioritāti izvirzot biznesu. Nevis inovācijas vai izgudrojumus, bet biznesu ar mērķi pelnīt. Ja pirmajā vietā būs bizness, tam sekos arī inovācijas un investīcijas. Iespējams, sākumā tās būs mazas, bet noteikti pielietojamas inovācijas ar pastāvīgu pieprasījumu tirgū. Vai tie būs IKT un tehnoloģiju projekti? Iespējams, jo tehnoloģiju klātesamība tikai palielinās. Bet tam nevajadzētu būt pašmērķim. Tikpat labi tie var būt pilnīgi citu nozaru projekti, piemēram, kosmētikas ražošana vai medicīnas ierīces.

Jo vienīgais veids, kā jaunajam projektam saņemt investīcijas attīstībai, ir orientācija biznesa virzienā, tālejoši mērķi un komanda, kas spēj šo orientieri saglabāt. Investoru prasības jaunajiem projektiem aizvien pieaugs un investīcijas saņems gudrākās projektu komandas ar pareizo attieksmi un motivāciju.

Par LatBAN

Biedrības Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīklsmērķis ir paplašināt un attīstīt investoru tīklu Latvijā un atbalstīt jaunus un perspektīvus projektus. Biznesa eņģelis ir investors, kurš ir guvis pieredzi uzņēmējdarbībā un investē savus privātos līdzekļus biznesa projektos. Viņš ir nozīmīgs atbalsts jaunajiem uzņēmumiem ar strauju izaugsmes potenciālu to agrīnā attīstības stadijā un dod iespēju atrast projektam īsāko ceļu uz peļņu.

 

Iezīmes

LatBAN aktivitātes

Šodien iniciat ī vas “ Gada investors ” ietvaros svin ī g ā ceremonij ā apbalvoti investori par 2017...
Iniciat ī vas “ Gada investors ” ietvaros ir atkl ā ti pretendenti uz balv ā m par p ē rn ā gada sek...
Latvijas priv ā t ā un juridisk ā sektora investoriem l ī dz tre š dienai, 13. decembrim (ieskaitot)...
Š.g. 19. - 20. oktobrī starptautiskā biznesa atbalsta organizācija Seed Forum sadarbībā ar Latvijas...
LatBAN aicina biznesa projektu autorus pieteikties ikmēneša Investīciju sesijai līdz 10. septembra p...
Digital Freedom Festival sadarbībā ar biedrību Latvijas Biznesa enģeļu tīkls (LatBAN) izsludina piet...
Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls (LatBAN), atzīmējot savu trīs gadu jubileju, organizē pirmo investoru...
30. maijā norisināsies LatBAN Investīciju sesija, kuras ietvarā būs iespēja, ne tikai piesaistīt fin...
š.g. 07.-08.aprīlī starptautiskā biznesa atbalsta organizācija Seed Forum sadarbībā ar Latvijas Bizn...
' Latvijas Biznesa Eņģeļu tīkls ' (LATBAN) marta investīciju sesijā prezentēti seši projekti - PomoD...

Nozares jaunumi

13. jūnijā oficiāli tika atklāts Latvijas akcelerācijas fonds Overkill Ventures. Overkill Ventures i...
GDPR jeb ES vispārīgā datu aizsardzības regula ir spēkā gandrīz divus mēnešus. Pagaidām skaļu pārkāp...
Līdz 6.martam ikvienam Latvijas uzņēmējam un ideju autoram ir iespēja pieteikt savu sociālās inovāci...
Līdz 29. aprīlim iespējams pieteikties dalībai pasaulē vadošajā videi draudzīgo biznesa ideju konkur...
ABOUT THE DEEP TECH START-UP COMPETITION: The Deep Tech Start-up Competition is established as a pos...