Jaunuzņēmumu ekosistēmas attistība

Pievienots latban.root Ses, 01/25/2020 - 22:38

Veikts Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas pētījums, kas apliecina, ka jaunuzņēmumu ekosistēma aug, strauji pieaug arī nozares pienesums ekonomikai - jaunuzņēmumi rada augstas pievienotās vērtības produktus un pakalpojumus, jaunas, labi apmaksātas darba vietas un piesaista kvalificētu darbaspēku. Pētījuma dati rāda, ka 2019. gada sākumā Latvijā bija reģistrēti 418 jaunuzņēmumi. 2018. gadā jaunuzņēmumi piesaistījuši investīcijas vairāk kā 82 miljonu eiro apjomā, savukārt 2017. gadā piesaistīti nedaudz vairāk kā 65 miljoni eiro. Arī iekasēto nodokļu apjoms turpina būtiski pieaugt - 2018. gadā iekasētie nodokļi bija 8,2 miljoni eiro, un jaunuzņēmumu apgrozījums kopš 2012. gada pieaudzis četras reizes. Vien niecīgai daļai jaunuzņēmumu (8%) ir MUN statuss, un teju visi nomaksā pilnus nodokļus. Jaunuzņēmumi nodarbinājuši kopumā vairāk kā 1600 darbiniekus 2017. gadā, kad jaunuzņēmumi apgrozīja gandrīz 120 miljonus EUR, kur apgrozījums uz vienu darbinieku bija ap 75 – 80 tūkstošiem EUR.

 

Ministru kabinets apstiprināja grozījumus Jaunuzņēmumu atbalsta programmu pieteikšanas un administrēšanas kārtībā, no MK noteikumiem svītrojot prasību riska kapitāla investoram kvalificēties dalībai kādā no Eiropas Savienības vai Eiropas ekonomiskās zonas valsts atbalsta programmām riska kapitāla jomā. Tāpat Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA), kas administrē Jaunuzņēmumu atbalsta programmu, turpmāk vairs nevajadzēs uzraudzīt investoru atbilstību kvalifikācijas nosacījumiem, ja tie jau būs pārbaudīti un ar Jaunuzņēmumu vērtēšanas komisijas lēmumu iekļauti kvalificēto riska kapitāla investoru sarakstā.

 

Sagatavoti priekšlikumi grozījumiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā, paredzot atvieglot atbalsta saņemšanas nosacījumus, kā arī apstiprināti grozījumi Imigrācijas likumā, pārskatot termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanas nosacījumus augsti kvalificētu darbinieku piesaistei no trešajām valstīm.

 

Ekonomikas ministrija un Latvijas jaunuzņēmumu asociācija Startin.lv 2019. gada vasarā rīkoja ekspertu diskusiju ciklu  #21gsLatvija, kura ietvaros meklēja risinājumus un pārrunāja tēmas, kas aktuālas Latvijas starptautiskās konkurētspējas attīstībai, fokusējoties uz digitālo ekonomiku. Diskusiju ietvaros kopā ar valsts institūciju pārstāvjiem, nozares ekspertiem un uzņēmējiem tika meklēti risinājumi jaunuzņēmumu nozares un Latvijas starptautiskās konkurētspējas attīstībai.  Diskutēts tika par darbinieku akciju opcijām, Latvijas zīmolu un digitālajām prasmēm.

 

Startup dienas ietvaros 12. septembrī noorganizēts Jaunuzņēmumu kopienas forums, kurā dažādi jaunuzņēmumu ekosistēmas dalībnieki un iesaistītās puses – jaunuzņēmumi, akadēmiskais sektors, publiskais sektors un korporācijas, meklējot labākos sadarbības veidus, dalījās pieredzē un diskutēja par nozares izaicinājumiem un potenciāliem risinājumiem, kā arī piedalījās ideju hakatonā “Starpnozaru sadarbības iespējas un sadarbības modeļi”, pēc kura dalībnieki prezentēja 4-6 praktiskus risinājumus starpnozaru sadarbības veicināšanai.

 

2019. gada oktobrī ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, Latvijas Start-up uzņēmumu asociācija “Startin.lv”, Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācija un Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls parakstīja Memorandu par sadarbības pastiprināšanu jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībā un sabiedrības izpratnes veicināšanu par jaunuzņēmumiem. Memoranda ietvaros puses apņēmušās pilnveidot nozares tiesisko regulējumu, veicināt ekosistēmas atpazīstamību un izglītot jaunuzņēmumus un investorus, kā arī sekmēt sabiedrības izpratni par jaunuzņēmumiem. Sadarbībā ar jaunuzņēmumus, biznesa eņģeļus un riska kapitāla nozari pārstāvošajām organizācijām Ekonomikas ministrija apņēmusies pilnveidot normatīvo regulējumu un valsts atbalsta politiku, kā arī iesaistīties sabiedrības izpratnes veicināšanā par jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstību un to lomu tautsaimniecībā.

 

Jaunuzņēmumu ekosistēmas veicināšanas aktivitāšu īstenošanai ar nevalstisko organizāciju starpniecību, t.sk. stiprinot nevalstiskā sektora lomu un veicinot tā pienesumu jaunuzņēmumu ekosistēmai Latvijā kopumā, valdība piešķīra 90 tūkstošus eiro.

Pārpublicēts no: em.gov.lv

Iezīmes

LatBAN aktivitātes

Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācija un Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls aicina privātā un...
Pirmā Investīciju sesija 2021. gadā! Datums: 28. janvāris Laiks: 16:00 Pieteikšanās līdz 12...
Šī gada 18. jūnija Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla (LatBAN) biedru kopsapulcē tika ievēlēta biedrības...
Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla (LatBAN) apkopotā informācija liecina, ka privātie investori jeb...
Apbalvoti Latvijas 2019. gada sekmīgākie investori Šodien, 23. janvārī pasniegti apbalvojumi “Gada...
Datums: 18.decembris Laiks: 17:00 Vieta: SEB Inovāciju centrs, Vaļņu ielā 11, Rīga
7 svarīgas tēmas finansējuma piesaistei startapam Šī gada pēdējās apmācības notiks 4.decembrī, SEB...
Investorus aicina pieteikties apbalvojumam “Gada investors 2019” Latvijas privātā un juridiskā...
Investīciju sesijas dalībnieku saraksts tiks izsūtīts drīz.
Ar Investīciju Sesijas dalībniekiem, kā ierasts, iepazīstīnāsim īsi pirms pasākuma. Pieteikties...

Nozares jaunumi

Saistībā ar nesenajiem grozījumiem likumos, kas dod iespējas kapitāla daļu pirkuma tiesības piešķirt...
Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla LatBAN šī gada pirmā investīciju sesija norisināsies 28. janvārī...
“Komercializācijas reaktors” – akselerators, kas zinātnisku ideju autorus saved kopā ar...
Uzņēmuma Vivid Tech valdes priekšsēdētājs Ivars Mirošnikovs un pārdošanas vadītājs Andris Lūkins ir...
"Woola", jaunuzņēmums no Igaunijas, ieguva "TechChill 2020" jaunuzņēmumu sacensību "Fifty Founders...