Latvija – jaunuzņēmējiem draudzīgākā valsts Eiropā

Pievienots LatBAN Otr, 01/12/2021 - 15:09

Saistībā ar nesenajiem grozījumiem likumos, kas dod iespējas kapitāla daļu pirkuma tiesības piešķirt arī SIA darbiniekiem, starptautiskā riska kapitāla kompānija “Index Ventures” nosauc Latviju par jaunuzņēmumiem draudzīgāko valsti Eiropā. Šī saraksta pirmajās trijās vietās atrodas visas Baltijas valstis – Latvijai cieši pa pēdām seko Igaunija un Lietuva.

“Index Ventures” jaunuzņēmumiem draudzīgāko valstu saraksta veidotāju ieskatā tieši Baltijā juridiskais regulējums ir jaunuzņēmumiem vispiemērotākais, lai piesaistītu un noturētu darbiniekus, kas ir būtiski panākumu kaldināšanā.

Viena no Eiropas dinamiskākajām ekonomikām

Index Ventures” ieskatā Latvijas regulējums ir nedaudz elastīgāks kā Igaunijā.

“Esmu priecīgs, ka Latvijas Parlaments ir pieņēmis grozījumus, kas “Index Ventures” skatījumā ir pievilcīgākais kapitāla daļu pirkuma tiesību plāns Eiropā. Baltijas valstīs ir lieliski jaunuzņēmumu dibinātāji, kam smagi jācīnās, lai piesaistītu talantus, kas nepieciešams globāli konkurētspējīgu kompāniju veidošanā, piemēram, “Bolt“, “Vinted” un “TransferWise“. Konkurētspējīgs kapitāla daļu pirkuma tiesību regulējums ir kritiski svarīgs, lai piesaistītu un noturētu talantus un radītu šādas kompānijas,” norāda Andris K. Bērziņš, riska kapitāla fonda “Change Ventures” partneris.

Arī robotikas jaunuzņēmuma “Giraffe360” līdzdibinātājs Mikus Opelts piekrīt, ka izmaiņas regulējumā ir svarīgas, lai piesaistītu un noturētu talantus.

“Latvija ir viena no dinamiskākajām ekonomikām Eiropā. Daļēji tas ir tāpēc, ka mēs likumdošanas procesā cenšamies izmantot tādu pašu ātrumu, elastību un atvērtību, kāds ir mūsu jaunuzņēmumiem. Esmu pateicīgs mūsu jaunuzņēmumu ekosistēmai, kas sadarbojās ar jaunu deputātu grupu, lai šos grozījumus pieņemtu,” piebilst Saeimas deputāts Reinis Znotiņš.

Saskata jaunuzņēmumu nozīmi ekonomikā

Labs of Latvia” jau rakstīja, ka kapitāla daļu pirkuma tiesības ļauj darbiniekiem iegūt daļu no uzņēmuma, kurā tie strādā. Šāda prakse jau sen tiek izmantota Silīcija ielejā, palīdzot jaunuzņēmumiem cīnīties par darbinieku piesaisti. Īpaši svarīgi tas ir augošiem uzņēmumiem, kuri algu ziņā vien vēl nespēj konkurēt ar lielām kompānijām, tehnoloģiju gigantiem un konsultāciju birojiem.

“Index Ventures” pētījums atklāj, ka šobrīd kapitāla daļu pirkuma tiesību regulējums Baltijā, Izraēlā, Kanādā, Francijā, Lielbritānijā un Portugālē ir labāks, nekā ASV. Visas Baltijas valstis ieguvušas maksimālo novērtējumu – 30 punktus. Izraēlai un Kanādai ir 27, Francijai 26, Lielbritānijai 25, Portugālei un ASV – 24.

“Prieks redzēt, ka politikas veidotājiem Baltijā ir tik tālejoša pieeja, saskatot jaunuzņēmumu ekonomikas vērtību un lomu, kāda ir uzņēmējiem, radot darbavietas un ekonomikas izaugsmi. Kamēr šīs izmaiņas regulējumā aicina jaunuzņēmumus Latvijā un Lietuvā attīstīties, nepieciešams, lai pārējās Eiropas valstis seko šim piemēram,” norāda Martins Mignots (Martin Mignot), “Index Ventures” partneris.

“Index Ventures” ir riska kapitāla firma, kas bāzēta Londonā, Sanfrancisko un Ženēvā. Kopš 1996. gada tā palīdz uzņēmējiem pārvērst drosmīgas idejas starptautiskā biznesā. Index Ventures ir ieguldījis tādos nu jau pazīstamos uzņēmumos kā “Adyen”, “Deliveroo”, “Dropbox”, “Farfetch”, “King”, “Slack” un “Supercell”.

Plašākā apmērā, nekā līdz šim

Decembrī tika pieņemti grozījumi Komerclikumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas ļaus uzņēmumu darbiniekiem iegūt kapitāla daļu (akciju) pirkuma tiesības un pēc noteikta laika tās izmantot, rakstīja “Labs of Latvia“. Tādējādi kapitāldaļu pirkuma tiesības kā darbinieku motivējošs faktors no 2021. gada ir izmantojams plašākā apjomā, nekā līdz šim.

Pārpublicēts no: labsoflatvia.com

Iezīmes

LatBAN aktivitātes

Līdz 10. oktobrim ir atvērta pieteikšanās Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla LatBAN investīciju sesijai...
Pievienojieties Baltic Sandbox un “Biznesa Enģeļu skolas” semināram un tiešsaistes diskusijai...
LatBAN (“Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls") izsludina jauno Investīciju sesiju, kas norisināsies...
Datums: 10. jūnijs Laiks: 16:00 Pieteikšanās līdz 28. maijam Pēc pieteiktā jaunuzņēmuma projekta...
22. aprīlī norisinājās biedrības “Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls” organizētā Investīciju sesiju...
Datums: 22. aprīlis Laiks: 16:00 Pieteikšanās līdz 4. aprīlim Pēc pieteiktā jaunuzņēmuma projekta...
24. martā norisinājās biedrības “Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls” organizētā Investīciju sesiju, kuras...
Datums: 25. marts Laiks: 16:00 Pieteikšanās līdz 7. martam Pēc pieteiktā jaunuzņēmuma projekta...
25. februārī norisinājās biedrības “Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls” organizētā 2021. Gada Februāra...
Tiek izsludināta LatBAN (“Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls") Februāra Investīciju sesija, kas...

Nozares jaunumi

Latvijas finanšu koncerns A/S DelfinGroup otrdien, 28. septembrī, uzsāk akciju sākotnējo publisko...
Uzņēmumam “Printful” ir izdevies piesaistīt investīcijas 130 miljonu dolāru apmērā. Uzņēmuma vērtība...
Tehnoloģiju un jaunuzņēmumu pasākuma “TechChill” sacensībās “Fifty Founders Battle” šogad triumfē...
Eiropas Savienības Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija...
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) sadarbībā ar Latvijas Biznesa Eņģeļu tīklu...