Latvija – jaunuzņēmējiem draudzīgākā valsts Eiropā

Submitted by LatBAN on Tue, 01/12/2021 - 15:09

Saistībā ar nesenajiem grozījumiem likumos, kas dod iespējas kapitāla daļu pirkuma tiesības piešķirt arī SIA darbiniekiem, starptautiskā riska kapitāla kompānija “Index Ventures” nosauc Latviju par jaunuzņēmumiem draudzīgāko valsti Eiropā. Šī saraksta pirmajās trijās vietās atrodas visas Baltijas valstis – Latvijai cieši pa pēdām seko Igaunija un Lietuva.

“Index Ventures” jaunuzņēmumiem draudzīgāko valstu saraksta veidotāju ieskatā tieši Baltijā juridiskais regulējums ir jaunuzņēmumiem vispiemērotākais, lai piesaistītu un noturētu darbiniekus, kas ir būtiski panākumu kaldināšanā.

Viena no Eiropas dinamiskākajām ekonomikām

Index Ventures” ieskatā Latvijas regulējums ir nedaudz elastīgāks kā Igaunijā.

“Esmu priecīgs, ka Latvijas Parlaments ir pieņēmis grozījumus, kas “Index Ventures” skatījumā ir pievilcīgākais kapitāla daļu pirkuma tiesību plāns Eiropā. Baltijas valstīs ir lieliski jaunuzņēmumu dibinātāji, kam smagi jācīnās, lai piesaistītu talantus, kas nepieciešams globāli konkurētspējīgu kompāniju veidošanā, piemēram, “Bolt“, “Vinted” un “TransferWise“. Konkurētspējīgs kapitāla daļu pirkuma tiesību regulējums ir kritiski svarīgs, lai piesaistītu un noturētu talantus un radītu šādas kompānijas,” norāda Andris K. Bērziņš, riska kapitāla fonda “Change Ventures” partneris.

Arī robotikas jaunuzņēmuma “Giraffe360” līdzdibinātājs Mikus Opelts piekrīt, ka izmaiņas regulējumā ir svarīgas, lai piesaistītu un noturētu talantus.

“Latvija ir viena no dinamiskākajām ekonomikām Eiropā. Daļēji tas ir tāpēc, ka mēs likumdošanas procesā cenšamies izmantot tādu pašu ātrumu, elastību un atvērtību, kāds ir mūsu jaunuzņēmumiem. Esmu pateicīgs mūsu jaunuzņēmumu ekosistēmai, kas sadarbojās ar jaunu deputātu grupu, lai šos grozījumus pieņemtu,” piebilst Saeimas deputāts Reinis Znotiņš.

Saskata jaunuzņēmumu nozīmi ekonomikā

Labs of Latvia” jau rakstīja, ka kapitāla daļu pirkuma tiesības ļauj darbiniekiem iegūt daļu no uzņēmuma, kurā tie strādā. Šāda prakse jau sen tiek izmantota Silīcija ielejā, palīdzot jaunuzņēmumiem cīnīties par darbinieku piesaisti. Īpaši svarīgi tas ir augošiem uzņēmumiem, kuri algu ziņā vien vēl nespēj konkurēt ar lielām kompānijām, tehnoloģiju gigantiem un konsultāciju birojiem.

“Index Ventures” pētījums atklāj, ka šobrīd kapitāla daļu pirkuma tiesību regulējums Baltijā, Izraēlā, Kanādā, Francijā, Lielbritānijā un Portugālē ir labāks, nekā ASV. Visas Baltijas valstis ieguvušas maksimālo novērtējumu – 30 punktus. Izraēlai un Kanādai ir 27, Francijai 26, Lielbritānijai 25, Portugālei un ASV – 24.

“Prieks redzēt, ka politikas veidotājiem Baltijā ir tik tālejoša pieeja, saskatot jaunuzņēmumu ekonomikas vērtību un lomu, kāda ir uzņēmējiem, radot darbavietas un ekonomikas izaugsmi. Kamēr šīs izmaiņas regulējumā aicina jaunuzņēmumus Latvijā un Lietuvā attīstīties, nepieciešams, lai pārējās Eiropas valstis seko šim piemēram,” norāda Martins Mignots (Martin Mignot), “Index Ventures” partneris.

“Index Ventures” ir riska kapitāla firma, kas bāzēta Londonā, Sanfrancisko un Ženēvā. Kopš 1996. gada tā palīdz uzņēmējiem pārvērst drosmīgas idejas starptautiskā biznesā. Index Ventures ir ieguldījis tādos nu jau pazīstamos uzņēmumos kā “Adyen”, “Deliveroo”, “Dropbox”, “Farfetch”, “King”, “Slack” un “Supercell”.

Plašākā apmērā, nekā līdz šim

Decembrī tika pieņemti grozījumi Komerclikumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas ļaus uzņēmumu darbiniekiem iegūt kapitāla daļu (akciju) pirkuma tiesības un pēc noteikta laika tās izmantot, rakstīja “Labs of Latvia“. Tādējādi kapitāldaļu pirkuma tiesības kā darbinieku motivējošs faktors no 2021. gada ir izmantojams plašākā apjomā, nekā līdz šim.

Pārpublicēts no: labsoflatvia.com

LatBAN aktivitātes

Date: 22. April Time: 16:00 Submission Deadline: till 4. of April After receiving initial business...
Date: 25. March Time: 16:00 Submission Deadline: till 7. of March After receiving initial business...
February Investment Session! Date: 25. February Time: 17:00 Submission Deadline: till 5. of February...
First Investment session of 2021! Date: 28. January Time: 16:00 Submission Deadline: till 12. of...
In the current situation, of course, investors have become more cautious, but life does not stop...
Private investors or so-called business angels in five years have invested EUR 10.85 mln in Latvia's...
SEB Innovation centre, Savanoriu pr. 1, Vilnius 18.00-21.00 9th October Lithuanian Business Angel...
Mon 7th Oct 15:00 - 20:00 OP, Gebhardinaukio 1, Helsinki FiBAN Pitch Finland is the leading...
Wed 16th Oct 10:00 - 16:00 FiBAN Academy is a training program, which gives you a deeper insight on...
In Startup Safari Riga LatBAN will give a lecture. Anyone who thinking of do LatBAN is the right...

Nozares jaunumi

The leading Baltic startup and technology event TechChill has announced its annual pitch competition...
Following a legislative change to the country’s stock option policy, Latvia is now ranked as the...
Aerones has raised $1.6M in seed funding to develop a ground-based robotics system for wind turbine...
Estonian startup woola wins TechChill 2020 pitch competition and receives the main prize. The lucky...
We organize annual business conferences that inspire leaders towards better leadership. And we’ve...