Jaunuzņēmumu ekosistēmas attistība

Submitted by latban.root on Sat, 01/25/2020 - 22:38

Veikts Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas pētījums, kas apliecina, ka jaunuzņēmumu ekosistēma aug, strauji pieaug arī nozares pienesums ekonomikai - jaunuzņēmumi rada augstas pievienotās vērtības produktus un pakalpojumus, jaunas, labi apmaksātas darba vietas un piesaista kvalificētu darbaspēku. Pētījuma dati rāda, ka 2019. gada sākumā Latvijā bija reģistrēti 418 jaunuzņēmumi. 2018. gadā jaunuzņēmumi piesaistījuši investīcijas vairāk kā 82 miljonu eiro apjomā, savukārt 2017. gadā piesaistīti nedaudz vairāk kā 65 miljoni eiro. Arī iekasēto nodokļu apjoms turpina būtiski pieaugt - 2018. gadā iekasētie nodokļi bija 8,2 miljoni eiro, un jaunuzņēmumu apgrozījums kopš 2012. gada pieaudzis četras reizes. Vien niecīgai daļai jaunuzņēmumu (8%) ir MUN statuss, un teju visi nomaksā pilnus nodokļus. Jaunuzņēmumi nodarbinājuši kopumā vairāk kā 1600 darbiniekus 2017. gadā, kad jaunuzņēmumi apgrozīja gandrīz 120 miljonus EUR, kur apgrozījums uz vienu darbinieku bija ap 75 – 80 tūkstošiem EUR.

 

Ministru kabinets apstiprināja grozījumus Jaunuzņēmumu atbalsta programmu pieteikšanas un administrēšanas kārtībā, no MK noteikumiem svītrojot prasību riska kapitāla investoram kvalificēties dalībai kādā no Eiropas Savienības vai Eiropas ekonomiskās zonas valsts atbalsta programmām riska kapitāla jomā. Tāpat Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA), kas administrē Jaunuzņēmumu atbalsta programmu, turpmāk vairs nevajadzēs uzraudzīt investoru atbilstību kvalifikācijas nosacījumiem, ja tie jau būs pārbaudīti un ar Jaunuzņēmumu vērtēšanas komisijas lēmumu iekļauti kvalificēto riska kapitāla investoru sarakstā.

 

Sagatavoti priekšlikumi grozījumiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā, paredzot atvieglot atbalsta saņemšanas nosacījumus, kā arī apstiprināti grozījumi Imigrācijas likumā, pārskatot termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanas nosacījumus augsti kvalificētu darbinieku piesaistei no trešajām valstīm.

 

Ekonomikas ministrija un Latvijas jaunuzņēmumu asociācija Startin.lv 2019. gada vasarā rīkoja ekspertu diskusiju ciklu  #21gsLatvija, kura ietvaros meklēja risinājumus un pārrunāja tēmas, kas aktuālas Latvijas starptautiskās konkurētspējas attīstībai, fokusējoties uz digitālo ekonomiku. Diskusiju ietvaros kopā ar valsts institūciju pārstāvjiem, nozares ekspertiem un uzņēmējiem tika meklēti risinājumi jaunuzņēmumu nozares un Latvijas starptautiskās konkurētspējas attīstībai.  Diskutēts tika par darbinieku akciju opcijām, Latvijas zīmolu un digitālajām prasmēm.

 

Startup dienas ietvaros 12. septembrī noorganizēts Jaunuzņēmumu kopienas forums, kurā dažādi jaunuzņēmumu ekosistēmas dalībnieki un iesaistītās puses – jaunuzņēmumi, akadēmiskais sektors, publiskais sektors un korporācijas, meklējot labākos sadarbības veidus, dalījās pieredzē un diskutēja par nozares izaicinājumiem un potenciāliem risinājumiem, kā arī piedalījās ideju hakatonā “Starpnozaru sadarbības iespējas un sadarbības modeļi”, pēc kura dalībnieki prezentēja 4-6 praktiskus risinājumus starpnozaru sadarbības veicināšanai.

 

2019. gada oktobrī ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, Latvijas Start-up uzņēmumu asociācija “Startin.lv”, Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācija un Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls parakstīja Memorandu par sadarbības pastiprināšanu jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībā un sabiedrības izpratnes veicināšanu par jaunuzņēmumiem. Memoranda ietvaros puses apņēmušās pilnveidot nozares tiesisko regulējumu, veicināt ekosistēmas atpazīstamību un izglītot jaunuzņēmumus un investorus, kā arī sekmēt sabiedrības izpratni par jaunuzņēmumiem. Sadarbībā ar jaunuzņēmumus, biznesa eņģeļus un riska kapitāla nozari pārstāvošajām organizācijām Ekonomikas ministrija apņēmusies pilnveidot normatīvo regulējumu un valsts atbalsta politiku, kā arī iesaistīties sabiedrības izpratnes veicināšanā par jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstību un to lomu tautsaimniecībā.

 

Jaunuzņēmumu ekosistēmas veicināšanas aktivitāšu īstenošanai ar nevalstisko organizāciju starpniecību, t.sk. stiprinot nevalstiskā sektora lomu un veicinot tā pienesumu jaunuzņēmumu ekosistēmai Latvijā kopumā, valdība piešķīra 90 tūkstošus eiro.

Pārpublicēts no: em.gov.lv

LatBAN aktivitātes

In the current situation, of course, investors have become more cautious, but life does not stop...
Private investors or so-called business angels in five years have invested EUR 10.85 mln in Latvia's...
SEB Innovation centre, Savanoriu pr. 1, Vilnius 18.00-21.00 9th October Lithuanian Business Angel...
Mon 7th Oct 15:00 - 20:00 OP, Gebhardinaukio 1, Helsinki FiBAN Pitch Finland is the leading...
Wed 16th Oct 10:00 - 16:00 FiBAN Academy is a training program, which gives you a deeper insight on...
In Startup Safari Riga LatBAN will give a lecture. Anyone who thinking of do LatBAN is the right...
20.-22. septembris This hackathon's goal is to generate innovative business ideas within 48 hours...
Thu 12th Sep 11:30 - 17:00 Class Room, Maria 01, Maria 01, Lapinlahdenkatu 16, 00100 Helsinki. map...
Welcome You to LatBAN Investing session in 30ty August , 4pm o' clock, in iNOVUSS festival...
Welcome You to LatBAN Investing session in 28th February , 17.00 o' clock, in SEB Inovation center...

Nozares jaunumi

Aerones has raised $1.6M in seed funding to develop a ground-based robotics system for wind turbine...
Estonian startup woola wins TechChill 2020 pitch competition and receives the main prize. The lucky...
We organize annual business conferences that inspire leaders towards better leadership. And we’ve...
RIGA COMM is an annual IT and business event for entrepreneurs of service and manufacturing fields...
Join us in Oslo on September 23-27, 2019 to network and highlight sustainable solutions. #oiw2019...